A **Tor** hálózat egy önkéntesek által üzemeltetett szerverekből álló csoport, amely lehetővé teszi, hogy ingyenesen csatlakozhass, és javíts a magánéleteden, valamint a biztonságodon az Interneten. Személyek és szervezetek a Tor-hálózaton keresztül ".onion rejtett szolgáltatásokkal" is megoszthatnak információkat anélkül, hogy veszélyeztetnék a magánéletüket. Mivel a Tor forgalmat nehéz blokkolni és nyomon követni, a Tor egy hatékony cenzúra megkerülő eszköz.
A Tor úgy működik, hogy az internetes forgalmadat ezeken az önkéntesek által üzemeltetett szervereken keresztül irányítja át, ahelyett, hogy közvetlen kapcsolatot létesítene a meglátogatni kívánt oldallal. Ez elrejti, hogy honnan érkezik a forgalom, és a kapcsolat útvonalában egyetlen szerver sem látja a teljes útvonalat, ahonnan a forgalom érkezik és ahová tart, ami azt jelenti, hogy még az általad csatlakozásra használt szerverek sem tudják megtörni az anonimitásodat.
A Tor-hálózathoz többféleképpen is csatlakozni lehet a készülékedről, a leggyakrabban használt módszer a **Tor Böngésző**, a Firefox egy asztali számítógépekre és Androidra tervezett forkja, ami alkalmas anonim böngészésre. Az alább felsorolt alkalmazásokon kívül léteznek olyan operációs rendszerek is, amelyeket kifejezetten a Tor-hálózathoz való csatlakozásra terveztek, mint például a [Whonix](desktop.md#whonix) [Qubes OS](desktop.md#qubes-os)-en, melyek még nagyobb biztonságot és védelmet nyújtanak, mint a hagyományos Tor böngésző.
A **Tor Böngésző** a legjobb választás, ha anonimitásra van szükséged, mivel hozzáférést biztosít a Tor-hálózathoz és a Tor-hidakhoz, valamint alapértelmezett beállításokat és bővítményeket tartalmaz, amelyek automatikusan előre beállított biztonsági szintek alapján vannak konfigurálva: *Normál*, *Biztonságosabb* és *Legbiztonságosabb*.
**Soha** nem telepíts semmilyen további bővítményt a Tor Böngészőre vagy szerkeszd az `about:config` beállításokat, beleértve azokat is, amelyeket a Firefoxhoz javasolunk. A böngésző bővítmények és a nem alap beállítások miatt kitűnsz a Tor-hálózat többi felhasználója közül, így téve a böngésződ könnyebben [fingerprintelhetővé](https://support.torproject.org/glossary/browser-fingerprinting).
A Tor böngészőt úgy tervezték, hogy megakadályozza az fingerprintelést, vagyis a beazonosításodat a böngésző konfigurációja alapján. Ezért elengedhetetlen, hogy **ne** módosítsd a böngészőt az alapértelmezett [biztonsági szinteken](https://tb-manual.torproject.org/security-settings/) túl.
A forgalomelemző támadásokkal szembeni ellenállás érdekében fontold meg a *Célcím elszigetelés* engedélyezését a :material-menu: → **Beállítások** → **Connectivity** menüpontban. Ez egy teljesen más Tor áramkört fog használni (különböző közép elosztó és kilépő csomópontokat) minden egyes domainhez, amelyhez csatlakozol.
Az Orbot képes egyes alkalmazások forgalmát átküldeni egy proxyn, ha azok támogatják a SOCKS vagy a HTTP proxyt. It can also proxy all your network connections using [VpnService](https://developer.android.com/reference/android/net/VpnService) and can be used with the VPN killswitch in :gear: **Settings** → **Network & internet** → **VPN** → :gear: → **Block connections without VPN**.
Az Orbot gyakran elavult szokott lenni a Guardian Project [F-Droid adattárjában](https://guardianproject.info/fdroid) és a [Google Playen](https://play.google.com/store/apps/details?id=org.torproject.android), ezért érdemes inkább közvetlenül a [GitHub adattárból](https://github.com/guardianproject/orbot/releases) letölteni.
Azok, akik cenzúra alatt állnak, Snowflake proxykat tudnak használni a Tor-hálózathoz való csatlakozáshoz. A Snowflake egy nagyszerű módja annak, hogy hozzájárulj a hálózathoz, még akkor is, ha nincs meg a technikai tudásod egy Tor elosztó vagy híd üzemeltetéséhez.
A Snowflake-et engedélyezheted a böngésződben, ha a lenti kapcsolóra kattintasz és ==megnyitva hagyod ezt az oldalt==. A Snowflake-et bővítményként is telepítheted, hogy az mindig fusson, amikor a böngésződ nyitva van, azonban a harmadik féltől származó bővítmények hozzáadása növelheti a támadási felületedet.
<small>Ha a beágyazás nem jelenik meg nálad, győződj meg róla, hogy nem blokkolod a harmadik féltől származó keretet a `torproject.org`-ról. Alternatív megoldásként látogasson el [erre az oldalra](https://snowflake.torproject.org/embed.html).</small>
A Snowflake semmilyen módon nem növeli az magánéletedet, és a személyes böngésződön keresztül a Tor-hálózathoz kapcsolódni sem használatos. Ha azonban az internetkapcsolatod nincs cenzúrázva, érdemes megfontolni a futtatását, hogy segíts cenzúrázott hálózatokon lévő személyeknek jobb magánéletet elérni. Nem kell aggódnod amiatt, hogy személyek milyen weboldalakhoz férnek hozzá a proxydon keresztül - a látható böngészési IP-címük majd megegyezik a Tor kilépő csomópontjukkal nem pedig tieddel.
Egy Snowflake proxy futtatása alacsony kockázatú, még inkább, mint egy Tor elosztó vagy híd futtatása, amelyek már eleve sem különösebben kockázatos vállalkozások. Ettől függetlenül még mindig forgalom kerül átküldésre a hálózatodon ami bizonyos szempontból hatással lehet arra, különösen, ha a hálózatod sávszélessége korlátozott. Győződj meg róla, hogy érted [hogyan működik a Snowflake](https://gitlab.torproject.org/tpo/anti-censorship/pluggable-transports/snowflake/-/wikis/home) mielőtt eldöntöd, hogy futtatsz-e proxyt.